29 серпня пройшла серпнева конференція педагогічних працівників. Учасники конференції працювали у формі панельної дискусії з теми «Використання науково-методичного забезпечення у царині дошкільної освіти: виклики та досягнення сьогодення".
Модератором дискусії була методист із дошкільної освіти міськьго методичного центру Ірина Терещенко. Подаємо тези дискусії.
Навчально-методичний супровід дошкільної ланки розробляється згідно з положеннями законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» тощо, а її зміст визначається Базовим компонентом дошкільної освіти, здійснюється за комплексними, парціальними програмами та іншими видами навчальних видань.
Освітня програма – це навчальне видання, що визначає зміст, обсяг, вимоги до результатів освітньої роботи. На слайді зображено рамку, що умовно являє собою стандарт, від якого відступати не можна. Змістом дошкільної освіти є оновлені чи нові програми, методичні розробки тощо.
У 2017-2018 н. р. набувають чинності: оновлена комплексна програма «Українське дошкілля» (Олександра Білан), програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт» у новій редакції.
Парціальні програми, що пройшли грифування у Міністерстві освіти та науки України, їх понад 24 назви, дозволяють педагогам успішно, поглиблено, якісно реалізовувати інваріантну (фізкультурно-оздоровчий напрямок, комунікативно-мовленнєвий, художньо-естетичний), варіативну складову (шахи, навчання комп’ютерної грамотності, іноземної мови, хореографії).
Присутні обговорили два ключових питання:
Що і як треба зробити аби навчально-методичне забезпечення дошкільної освіти було якісним?
Якими сучасними підходами у освітній роботі має керуватися педагог при роботі з дітьми?
Рекомендації
При використанні програм, посібників у освітній роботі з дітьми дошкільного віку тощо дотримуватися вимоги наявності грифів: «Рекомендовано Міністерством освіти та науки України», «Затверджено Міністерством освіти і науки України» або мати відмітку «Схвалено для використання в дошкільних навчальних закладах».
Зважаючи на Лист МОН України «Щодо розроблення програм для дошкільних навчальних закладів» від 27.05. 2010 року № 1/9-369 та з метою дотримання рекомендацій про які йдеться у ньому, вбачаємо: надати перевагу науково-методичним радам обласних (міських) інститутів післядипломної педагогічної освіти розгляд питання щодо схвалення для використання в дошкільних навчальних закладах певного регіону парціальні, експериментальні, регіональні (локальні) програми, що апробуватимуться на регіональному та місцевому рівнях.
До чинних комплексних програм чи програми, яку колектив обрав у використанні під час освітньої роботи з дітьми, в першу чергу необхідно керуватися і використовувати методичні рекомендації до програми, та згодом доповнити їх конкурентоспроможними посібниками, робочими зошитами, альбомами, хрестоматіями, що підсилюють і розкривають, доповнюють повний зміст розділів чинної програми.
Продовжувати педагогам вибудовувати індивідуальну програму розвитку кожної дитини та здійснювати освітній процес на засадах особистісно зорієнтованої педагогіки співробітництва, орієнтуватися на природну активність дошкільника, процеси їх психологічного та фізіологічного дозрівання, навчати їх елементам роботи у команді, формувати свідомість, самосвідомість. Виховувати дитину, яка вміє критично мислити, ефективно спілкуватися.
Лист МОН від 17.08.2017 № 1/11-8268 “Про Перелік навчальної літератури, рекомендованої Міністерством освіти і науки України для використання у дошкільних навчальних закладах у 2017/2018 навчальному році”
Завантажити на сайті Інституту модернізації змісту освіти
Повідомляємо педагогів нашого міста про графік настановних засідань методичних об’єднань.
«Фізкультурна мозаїка» (для інструкторів із фізкультури) – 04.09. о 12.00, методичний кабінет ДНЗ «Центр розвитку дитини»
«Фантазії образотворчості» - 04.09. о 13.00, методичний кабінет ДНЗ «Центр розвитку дитини»
«Диво-гра для малюка» - 06.09. о 13. 00, музична зала ДНЗ № 8 «Теремок»
«Музичний вернісаж» (для музичних керівників) – 07.09. о 12.30, музична зала ДНЗ № 4 «Марите»
«Математична скарбничка» - 08.09. о 13. 00, методичний кабінет ДНЗ № 1 «Калинка»
«Абетка медичної сестри» (для медичних сестер) - 08.09. о 13.00, медичний кабінет ДНЗ № 8 «Теремок»
«Дефектолог. Info» (для вчителів-логопедів, вчителів –дефектологів) – 12.09. о 14. 00 кабінет тифлопедагогів ДНЗ № 6
***«Управлінський діалог. Next» (для завідувачів та вихователів–методистів) настановочго засідання не передбачено.
Дошкільним навчальним закладам буде надіслано проект плану роботи міського методичного об’єднання для обговорення та корекції.
21 серпня 2017 року о 15:00 за технічної підтримки Освітнього порталу “Педагогічна преса” у режимі онлайн відбудеться презентація нової редакції освітньої програми для дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт».
Підготовлено нову редакцію освітньої програми для дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт» (лист МОН України про надання грифу «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» № 1/11-7684 від 01.08.2017 р.), а також повний комплект навчально-методичного забезпечення для ефективного її впровадження:
«Впевнений старт: книга вихователя» (методичні рекомендації, перспективне, календарне планування у 3-х частинах),
«Впевнений старт: книга дошкільника» (навчальне видання у 3-х частинах),
«Впевнений старт: альбом художньо-творчої діяльності» (навчальне видання у 3-х частинах).
Під час презентації буде представлено:
оновлену програму;
концептуальні підходи щодо особливостей її впровадження;
навчально-методичний комплект до програми;
сучасну модель науково-методичної підтримки педагогів-практиків, які працюватимуть за програмою «Впевнений старт» та батьків вихованців.
Долучитись до перегляду можна в день трансляції на сторінці Освітнього порталу “Педагогічна преса”. Згодом відео буде доступне в записі. Реєстрація для перегляду не потрібна.
Інформаційний контент навчально-методичного забезпечення до програми розміщуватимуть на порталі «vstart.com.ua».
Шановні читачі, дописувачі!
З’явилася електронна версія журналу «Дошкільне містечко» № 6.
Редакційна колегія звертається до читачів із проханням поділитися досвідом роботи з питання випуску локальних електронних чи друкованих журналів.
Свіжу версію журналу можна знайти у рубриці Журнал "Дошкільне містечко", обравши зображення певного номеру видання. Завантажуйте його та читайте.
Дякуємо всім авторам свіжого випуску за співпрацю, вміння ділитися досвідом, спілкування.
З повагою, головний редактор Ірина Терещенко